Megjelent: 2012.03.07. 08:00|
- Frissült: 2012.03.07. 08:48
A részecskefizika standard modelljét tesztelik a nagy hadronütköztető gyűrűjének egyik detektorában.
A teljes cikk
A standard modell, valamely fizikai jelenségnek, eseménynek vagy rendszernek a szakemberek többsége által elfogadott, de bizonyosan nem teljes matematikai-fizikai leírása. A részecskefizika standard modellje az alapvető részecskék kölcsönhatásait vizsgálja a gravitáció kivételével: az elektromágneses, a gyenge és erős kölcsönhatást. Lényeges összetevője a Higgs-mechanizmus, amely létrehozza a részecskék tömegét, illetvea még meg nem talált "isteni részecske", a Higgs-bozon
Az LHCb ("Large Hadron Collider beauty") egyike a CERN (Európai Nukleáris Kutatási Szervezet) nagy hadronütköztető gyűrűje öt detektorának. A kísérlet keretében egy rendkívül ritka jelenséget figyelnek meg, amely a standard modell szerint a B-mezon részecske egymilliárd bomlása során mindössze háromszor figyelhető meg - minden más eredmény az "új fizika" bizonyítékának tekinthető.
Pierluigi Campana, az LHCb szóvivője kifejtette, a standard modell egy rendkívül sikeres modell, amelyet számtalanszor teszteltek az elmúlt évtizedek során, és amelyet a kísérletek eredményeként sohasem kérdőjeleztek meg. Ugyanakkor "befejezetlen" elméletről van szó, hiszen a világegyetemnek csupán 4 százalékát teszi ki a látható anyag, az "új fizika" a fennmaradó 96 százalék megmagyarázására szükséges.
Az "új fizika" közvetlenül "hallathat" magáról új részecskék felfedezésekor, amelyeket a nagy hadronütköztető ATLAS és CMS detektora regisztrál majd - de jelentkezhet közvetetten is, hatása révén, amit az LHCb-kísérletben kutatott ritka jelenségek megfigyelése során észlelnek.
Ha figyelmesen végig olvassák a cikket, és alaposan át is gondolják az egészet, csak egy valami juthat eszükbe, hogy ekkora ködösítést tudósok a huszonegyedik század előtt nem igazán követhettek el, mert volt mód ellenőrizni a tudományos megállapításokat. Egy zártkörű tudományos kutatócsoport, ha valódi, jól megmagyarázható felfedezést nem tud felmutatni, és azzal is tisztában van, hogy teljesen felesleges drága kutatásokat végez, a nagy közönség számára marad az érthetetlen tudományos fal szöveg, és akadályozza a tiszta és érthető tudomány kirobbanását.
Az Univerzum Irányító Rendszere kérésére kommentelem ezt a cikket, mivel az egész blogom még szeptemberben elküldtem a Cernek, de válaszra se méltattak, pedig az Irányító Rendszertől tudom, hogy saját berkeikben tudják, hogy a blog állításai a valóságot tükrözik.
Az viszont, végképp érthetetlen, hogy milyen új fizikát szeretnének alátámasztani az eredményeikkel, hiszen a régi Hubble - féle elmélet igazolására indították el a részecske gyorsítót.
Kíváncsian figyeljük, hogy a blog tudományos tartalmából, észrevétlenül, milyen információk szivárognak át a CERN tudósainak tudásbázisába.